Kaip įveikti stresą ir baimes? 5 praktinės technikos (VIDEO)

Video įrašo trukmė 9:00 min. (Žemiau pateikta video įrašo transkripcija.)

Kas yra stresas ir kaip su juo kovoti?

Žinome, kad stresas žudo, atima iš mūsų jėgas ir yra labai baisus dalykas. Bet tai absoliuti nesąmonė. Stresas yra reakcija. Jei esi gyvas žmogus – reaguoji. Baisus ne tiek stresas, kiek mūsų požiūris į jį.

Moksliniai tyrimai parodė, kad stresas gali ir teigiamai, ir neigiamai veikti mūsų kūną – priklauso nuo įsitikinimų. Jeigu galvoji, kad stresas yra gerai, kad jis Tave mobilizuoja, kas bebūtų baisaus Tavo gyvenime, tai suteiks daugiau jėgų. Ir atvirkščiai, jeigu bijai streso, bandai išvengti, jeigu esi pabėgėlis, tai stresas būtinai Tave galų gale pričiups ir sudraskys į gabalus.

Mūsų užduotis – pasižiūrėti į stresą kaip į reakciją. Labai gera žinia – mes turime fantastišką Dievo dovaną, galimybę pasirinkti, kaip reaguosim įvienokius ar kitokius dalykus. Dabar „juoda gulbė“ – mus visus gąsdina koronavirusas ir kiti baisūs dalykai. Klausimas: kaip mes į tai reaguojame?

Pasirodo, yra keletas požymių, parodančių, ar reaguojame teigiamai, ar neigiamai. Svarbiausias požymis – jausmai. Jeigu nuotaika gera, jeigu jaučiamės kaip niekad žvalūs ir matome didžiausias galimybes, kurias prieš mus atveria „juoda gulbė“, – su mumis viskas tvarkoj. Tačiau, jeigu jaučiam nerimą, stresą, depresiją, apatiją, esam sutrikę, tai, ko gero, einam ne tuo keliu. Tas kelias vadinasi distresas – neigiamas stresas (o teigiamas – eustresas).

Stresas

Distreso pavertimas eustresu

Mūsų užduotis – distresą paversti eustresu. Kaip tai padaryti? Reikia pasižiūrėti, kaip interpretuojam tam tikrus dalykus. Yra keletas įprastų požymių, parodančių, kad mūsų smegenys apimtos uždegimo ir po jas laksto tarakonai. Pirmas požymis – apibendrinimas. Jeigu kalboje ir mintyse pradedam vartoti žodžius „visi“, „visados“, „niekas“, „niekados“ – stop, smegenys turi uždegimą.

Antras požymis, kad mūsų interpretacijoje ne viskas gerai, yra kontrastinis mąstymas – baltai arba juodai. Puolam į depresiją, svieto pabaiga arba atvirkščiai – atrodo, kad gyvenam kaip niekad gerai. Abu šie požymiai parodo, kad yra smegenų uždegimas ir po smegenis laksto tarakonai.

Trečias požymis – bandymas dramatizuoti. Paišome tokius baisius dalykus kaip „visa Lietuva išmirs“, „pasaulis išmirs“, „visi praras darbus“. Kuo baisesnis filmukas, tuo didesnis požymis, kad mūsų smegenyse yra uždegimas.

Ketvirtas požymis – vadinamųjų etikečių mėtymas, kai sakom „va tie nesusitvarko“, „gydytojai kažką daro negerai“, parlamentarai, valstybė, prezidentai… Kai pradedam ieškoti kaltų, priežastis – smegenų uždegimas.

Dar vienas svarbus dalykas – kai sakom, kad nieko negalim padaryti, kad esam tokie mažiukai, visiškai bejėgiai. Žinokite – tai nėra tiesa. Tai tiesiog smegenų uždegimo požymis.

Kaip su tuo kovoti? Atsakymas paprastas. Yra 5 būdai, leidžiantys išmokti diskutuoti su savo parazitinėmis mintimis.

5 kovos būdai

Pirmas būdas vadinasi „už ir prieš“. Jeigu atrodo katastrofa, pasižiūrėkit, kokie faktai sako „už“, kurie „prieš“. Galite užrašyti ant popieriaus lapuko, mintyse padėlioti ar su kuo nors padiskutuoti. Matyti ir „už“, ir „prieš“ argumentus – tai labiau subalansuotas požiūris į situaciją.

Antras žingsnis – sugebėjimas atskirti faktus nuo nuomonės. Dabar internete yra labai daug nuomonių. Ir visi „ekspertai“, žinantys, kuo visa tai baigsis. Bet chaoso teorija tvirtina, kad neįmanoma nieko išprognozuoti. Mokslininkai netgi įsitikinę, kad per artimiausią 100 metų niekas negalės nustatyti, koks bus oras po savaitės ar dviejų. Nustatyti, kas bus ateityje, ko gero, tėra asmeninė kažkieno nuomonė. Todėl pasižiūrėkim , kur yra faktas, kur nuomonė. Nustebsit, kad 99 proc. viso to, apie ką šnekam, ką skaitom, žiūrim per televiziją, ko gero, yra nuomonės. Ir, ko gero, jos nėra tokios objektyvios.

Taigi, Jūs labiau subalansuotai pradėsite žiūrėti į dalykus, kai pamatysite „už“ ir „prieš“, faktą ir nuomonę.

Pasižiūrėkite į alternatyvas. Be abejo, gali būti, kad susirgsite. Gali būti, kad net mirsite. Tai vienas iš variantų. Bet kitas variantas – galbūt Jūs nesusirgsit, net ir nemirsit, o gal mirsit, bet nuo kitų dalykų. O gal pasveiksit nuo kažkokių ligų. Yra milijonas įvairių variantų. Kai žmogus pradeda matyti skirtingus variantus, smegenys nurimsta ir atslūgsta smegenų uždegimas.

Kitas svarbus dalykas – pasekmės. Iš pradžių galit pagalvoti, kas baisiausia gali atsitikti, jeigu virusas ateis į Jūsų namus. Taip, tai bus baisu, tačiau ne pasaulio pabaiga. Labai daug žmonių pasveiksta, perserga ir įgauna imunitetą. Daugelis žmonių tiesiog išsigąsta. Net jeigu įvyks kažkas baisaus, sutikite, pasauliniu mastu tai nebus katastrofa. Bet dar svarbiau: pagalvokite, kas gi bus, jei mes visi pasislėpsim, bijosim, drebėsim. Jeigu dabar nieko nedarysim arba, atvirkščiai, eisim kaip mirtininkai ir su visais sveikinsimės, bučiuosim, bandydami įtikinti, kad virusai neegzistuoja, tai neadekvati reakcija.

Taigi, pagalvokite, ką darote, kaip jaučiatės, kokios pasekmės – teigiamos ar neigiamos. Tai vėl leidžia pasižiūrėti iš kitos perspektyvos. Nueiti nuo savo vidinių išgyvenimų, vidinių stresų ir pasižiūrėti iš šono – ir tada priimti labiau pamatuotus sprendimus.

Ir paskutinis, pats svarbiausias, žingsnis – nauda. Mūsų užduotis – iš visų nagrinėtų variantų pasirinkti tuos, kurie duoda daugiausia naudos, yra labiausiai įkvepiantys ir duoda galimybę ne tik atlaikyti sunkius laikus, bet ir išnaudoti juos kaip trampliną kitiems dalykams. Pavyzdžiui, galbūt pats laikas pereiti į internetinę erdvę ir ten daryti verslus. Gal laikas pakeisti profesiją. Tokio laikotarpio ir tokių galimybių Jūs daugiau neturėsit, taigi, pats laikas pasirinkti tokią interpretaciją, kuri Jums, Jūsų šeimai, įmonei ir mūsų visai Lietuvai duoda daugiau resursų.

Iš pradžių geriausia užsirašyti arba su kuo nors apsitarti, bet laikui bėgant sugebėsit greitai save pagauti. Tik nuotaika pablogėjo – matyt, tarakonas. Tuoj mes jį patvarkom ir viskas tvarkoj.

Reziumė. Pasaulis yra nuostabus. Kaip sako mokslininkai, jeigu aplinkui atrodo chaosas, tai jame tiesiog nematai ypatingos tvarkos. Ir tai ženklas, kad mums laikas pasižiūrėti į gyvenimą kaip į tobulą dalyką, pamatyti tą grožį, džiaugtis juo. Žinokite, būna akimirkų, kai norisi tiesiog ištiesti rankas ir paprašyti: kas nors padėkit. Šitos rankos Jums ir padės. Ypač jeigu jas dažniau plausite.

Viskas bus gerai. Mes nugalėsim!

Patiko turinys? Būtinai pasidalinkite juo su kitais socialiniuose tinkluose.

P.S labai laukiu Jūsų nuomonių ir komentarų po šiuo įrašu. Sakykite ar tai Jums naudinga? Galbūt turite savo patarimų kurie suveikė Jums ir galite pasidalinti tuo su kitais?

Ačiū, kad domitės mano kuriamu turiniu ir linkiu Jums geros dienos.

Algirdas Karalius


Geriausios mano knygos nemokamai. Atsisiųsk jau dabar!

Algirdo Karaliaus knygu koliazas

Mygtukas atsisiusti knygas nemokamai

Facebook atsiliepimai

11 Comments

 • Vilma

  Reply Reply 2020-03-29

  Ačiūūū labai už tikrai naudingą informaciją išbandėme, ji – veikia. Ir labai dėkingi už Jūsų nuoširdumą ir dalijimąsi. Skaitome Jūsų knygas, ir ruošiamės gyvenimui po visų karantinų. Dėkui Jums !!!

  • AlgirdasKaralius.lt

   Reply Reply 2020-03-29

   Ačiū Jums p. Vilma už gerus žodžius.

 • daiva stukiene

  Reply Reply 2020-03-29

  Ačiū už pozytyvias mintis!
  Dėkui Jums!

  • AlgirdasKaralius.lt

   Reply Reply 2020-03-29

   Dėkui Jums Daiva už palaikymą.

 • Neringa

  Reply Reply 2020-03-30

  Aciu jum Algirdai uz knygas kurios duos daug isminties.
  Dalyvavau jusu seminare, labai patiko.
  Aciu, kad esate ir mokote mus!!!

  • AlgirdasKaralius.lt

   Reply Reply 2020-03-30

   Dėkui Jums Neringa.

 • Aurelija

  Reply Reply 2020-03-30

  Ačiū Jums, sveikatos visiems 🙂

  • AlgirdasKaralius.lt

   Reply Reply 2020-03-30

   Dėkoju 🙂

 • Daiva Kilikeviciene

  Reply Reply 2020-03-31

  Puiki asmenybe.ydomios paskaitos.

 • J

  Reply Reply 2020-04-01

  Algirdai,
  Labai sveikintina ir puiki iniciatyva.

  • AlgirdasKaralius.lt

   Reply Reply 2020-04-01

   Dėkui už palaikymą.

Leave A Response

* Denotes Required Field